Jdi na obsah Jdi na menu
 


I ve vyšším věku je výživa důležitá

26. 1. 2009
 

276.jpgI ve vyšším věku je výživa důležitá

Odpovídající výživa je důležitá pro zdravý životní styl. Často je u starších osob pozorován nedostatečný příjem živin, což odpovídá kromě jiného především nízkému příjmu energie. Pokud se týká vitamínů a minerálních látek je možno jejich příjem podle důležitosti pro výživu rozdělit do těchto skupin:

Vysoká důležitost: kyselina listová, vitamin B12, vitamin D, vitamin C, vitamin E, selen, železo, zinek

Střední důležitost:  vitamin A, vitamin K, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B6, vápník, hořčík, draslík, měď, chrom, jod

Nízká důležitost: niacin, biotin, kyselina pantotenová, mangan, vanád, bor, fluor, fosfor, křemík

Látky u nichž nejsou o důležitosti zajedno ani odborníci: karotenoidy, bioflavonoidy, fytoestrogeny, isoflavony, ligniny, potravinová vláknina, pteridiny, koenzym Q, karnitin, cholin, inositol, esenciální mastné kyseliny.

Diety bohaté na zeleninu a antioxidanty mohou přispívat ke zlepšení mozkových funkcí, především paměti. Nedobrovolná ztráta tělesné hmotnosti v delším časovém období je dobrým ukazatelem na neodpovídající výživu.

Zjistilo se, že současné denní doporučené dávky (RDA) nehradí skutečné potřeby zdravých starších osob. Proto budou v budoucnu definována speciální doporučení pro starší osoby. Vyšší věk má totiž své speciální metabolické charakteristiky. Starší lidé nemohou často svým příjmem potravin dosáhnout dostatečné výživy. Zpravidla je také jejich konzum potravních doplňků , které přispívají ke zlepšení příjmu živin, malý.

Je potřeba zdůraznit, že výživové nároky ve starším věku jsou zcela specifické a i v tomto věku by lidé své výživě měli věnovat dostatečnou pozornost.