Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sportujeme v těhotenství - 2.díl (I. trimestr)

26. 1. 2009

Sportujeme v těhotenství - 2. díl (I. trimestr)

205.jpgMinule jsme se podívali na sportování v těhotenství v obecnější rovině, dnes bychom se zaměřili především na I. trimestr těhotenství ve vztahu ke sportování a rizikům pro toto období.

Pro ty, kteří nečetli 1.díl, zopakujme, že pro cvičení v těhotenství je naprosto nutná konzultace s gynekologem a také bychom měli dobře naslouchat svým pocitům.

Pokud se na těhotenství chystáte, rozhodně není od věci přivyknout pravidelnému sportu. Dnes už se pravidelné sportování, které je přizpůsobené "jinému" stavu, považuje za normální součást těhotenství. Pokud sportujete pravidelně, doporučuje se v době, kdy se snažíte otěhotnět, omezit vyčerpávající procvičování břišních svalů.

Hlavně v 1. trimestru těhotenství platí, že byste se při cvičení neměla přehřívat. Tělesná teplota těhotné by neměla překročit 38,3° C. Proto je nejlepší cvičit venku (samozřejmě podle ročního období) nebo v dobře větrané místnosti, volit volné oblečení, dělat si pauzy a dostatečně doplňovat tekutiny.

Při cvičení by vaše tepová frekvence neměla překročit 140 tepů/minutu, je proto potřeba cvičit s nižší intenzitou, než jste byla zvyklá před těhotenstvím. Při vyšší tepové frekvenci dochází k horšímu prokrvování dělohy a tím je i zhoršeno zásobování plodu.

Pokud se týká posilovacího tréninku, není potřeba ho v 1. trimestru zásadně měnit. Měla byste cvičit asi se 60 - 70% zátěžemi, než před těhotenstvím. Vynechat těžké silové cviky jako dřepy ap. Je potřeba dbát na to, aby v průběhu cviku nedocházelo k zadržování dechu. Bývá to při cvičení s velkými váhami (dochází k tzv. Valsalvově efektu). Při zadržování dechu se zhoršuje zásobování dělohy kyslíkem.

V 1. trimestru bychom se měli vyhnout sportům, kde hrozí pády, nebo těm, při kterých dochází k tvrdým dopadům (v případě těchto aktivit je zvýšené riziko potratu).  

Pokud pravidelně cvičíte, zvyšte i příjem energie, abyste měla dostatek energie i pro vaše vyvíjející se děťátko.

Ženy, které v 1. trimestru pravidelně cvičí, lépe zvládají změny způsobené změnami hormonálních hladin - únavu, změny nálad, nevolnost.