Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sportujeme v těhotenství - 1.díl

26. 1. 2009

Sportujeme v těhotenství - 1. díl

162.jpgNáš web navštěvují nejčastěji mladé ženy, které jsou zvyklé pravidelně sportovat. Právě od nich dostáváme opakující se otázku: Jak pokračovat ve svých sportovních aktivitách v těhotenství? Samozřejmě, aby to neublížilo vyvíjejícímu se děťátku ani nastávající mamince.

Každá žena by k sobě a tím i ke svému těhotenství měla přistupovat zodpovědně a zcela individuálně. Je nutné poradit se se svým gynekologem, který nejlépe zná její zdravotní stav i průběh těhotenství, zda a v jakém rozsahu sportovat. Druhým důležitým ukazatelem je to, jak se vy momentálně cítíte. Jestliže jste před těhotenstvím sportovala, abyste si udržela štíhlou postavu, zvyšovala svoji výkonnost, pak v období těhotenství by hlavní motivací mělo být udržení dobré fyzické a psychické pohody. Cvičení v těhotenství vám dodá potřebnou energii, pomůže vám vyrovnat se s narůstající hmotností, přispěje k dobré a rychlé kondici po porodu. Fyzicky zdatné ženy lépe snášejí porod.

Podle některých studií má sport v těhotenství příznivý účinek i na plod. Cvičení matky povzbuzuje plod k pohybům a tím údajně stimuluje plod k růstu. Po sportu dochází v těle matky k uvolňování endorfinů, které procházejí placentou a vytvářejí dobrou pohodu i pro plod. Při cvičení dochází také k produkci stresových hormonů. Jejich produkce je tím nižší, čím je matka trénovanější. I jejich vlivu je plod vystaven, někteří autoři tvrdí, že se tím učí tyto situace, se kterými se bude setkávat po celý život, snášet.

Nejlepší variantou je sportovat už před těhotenstvím a v těhotenství v něm s určitými omezeními pokračovat. Tělo přivyklé zátěži vyplavuje méně stresových hormonů a tím méně omezuje průtok krve do dělohy.

Ty, co před těhotenstvím cvičily, by neměly přestávat, protože s ukončením pravidelné sportovní aktivity přichází nárůst tělesné hmotnosti, ev. i krevního tlaku a cholesterolu.

Ty, co před těhotenstvím necvičily, mohou i v těhotenství začít (po poradě s lékařem): vhodná je především chůze, plavání, posilování zad a dna pánevního ap. Velmi vhodná je tzv. gravidjóga, cvičení vycházející z jógy, upravené speciálně pro těhotné. Začít je s ním možné i ve třetím trimestru. Nácvik meditace a dýchání určitě využijete i v průběhu porodu. U nás se gravidjógou zabývají centra, ve kterých se cvičí ostatní typy jógy, ale už se stala i součástí nabídky předporodních kurzů a center pečujících o těhotné.

Lékařská doporučení formulovaná Americkou asociací porodníků a gynekologů pro období těhotenství se také stále vyvíjí:

1985 Doporučují necvičit déle než 15 minut, přičemž tepová frekvence nesmí překročit 140 tepů/ min, tělesná teplota 38 st. C.

1994 Jsou opatrnější se svou formulací. Doporučují těhotným lehké tělesné cvičení, zpravidla 3x týdně.

2002 Doporučují těhotným cvičit se střední intenzitou po dobu 30 minut několikrát týdně.

Je potřeba si uvědomit, že sport i při fyziologickém a "normálním" těhotenství má řadu omezení, o kterých si povíme v následujících dílech.

V těhotenství byste se měla vyhnout sportům, kde hrozí prudké nárazy a pády nebo nadměrné zapojování břišních partií (sjezdové lyžování, snowboarding, kolektivní hry, gymnastika, parašutismus, potápění ap.).