Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sport není pro mě

26. 1. 2009

Sport není pro mě

63.jpgTaké patříte k jedincům, kterým při slově sport naskakuje husí kůže? A dodnes jste nepochopila euforii některých jedinců, když mohou dlouhé minuty lítat po hřišti sem a tam. Nebo šťastný úsměv těch, které hodinu šlapou na jednom místě, až z nich pot stříká? Nezoufejte, ať už je důvod vaší sportovní averze jakýkoliv! Mnohdy pochází ještě z hodin školního tělocviku, kdy necita tělocvikář hodnotil vaši sportovní dovednost, či vaši postavu značně nelichotivě a na vysvědčení to patřičně "ocenil" známkou z tělesné výchovy. Pokud tedy tato výchova neuspěla a zájem o sport ve vás nevzbudila, věřte že nic není ztraceno. Váš problém je možná jiný. V mládí jste možná sportovala ráda a díky tomu byla majitelkou štíhlého, zdravého tílka, radost pohledět. Dnes jste ale možná velmi zaměstnanou ženou, která má za sebou nejednu mateřskou zkušenost a jste majitelkou těla, o kterém trochu pochybujete, zda by nějaký sportovní výkon "uneslo".

Dost spekulací, zkrátka zatím jste v sobě nenalezla chuť ani odvahu něco si se sportem začít. Pro vaše zdraví je ale důležité, abyste měla dostatek fyzické aktivity jak vytrvalostního (prevence kardiovaskulárních chorob), tak silového (hlavně prevence osteoporosy) charakteru. Jestli se zapotíte na aerobiku, při tenise nebo rychlou chůzí cestou z práce, je vašemu tělu zprominutím fuk. Dlouhá a svižná procházka rozkvetlou přírodou splní funkci nejen sportovní, ale i relaxační. Kromě chůze a chůze do schodů, lze z běžných aktivit jmenovat i úklid. Při vytírání, leštění, stírání čehokoliv nějaký ten kilojaulík rozhodně vypotíte. Podmínkou je, že budete tuto svoji činnost vykonávat nepřetržitě, dostatečně dlouho a v rychlém tempu. A to jsme ještě nemluvili o práci na zahradě, kde se můžete nejen aerobně vyžít např. při hrabání listí, ale i zaposilovat třeba při zalévání. Čtete-li ale tyto protisportovní rady a při představě, že hodinu drhnete bez přerušení a v dostatečném tempu dlaždičky v koupelně, nechcete se jít raději projet na kole nebo si dojít zaplavat?

Pokud jste stále zatvrzelý antisportovec, snažte se po celý den být aktivní. Snažte se co nejméně ležet, sedět a povalovat se. Zajímejte se o sport alespoň teoreticky. Jaká sportovní odvětví jsou vám blízká, které sporty by vás lákalo vyzkoušet. Určitě časem objevíte sport, který vás velmi zaujme a rozhodnete se ho vyzkoušet. Z každé nesportovkyně se jednoho dne může stát sportovkyně, která v pohybu nachází radost a psychické uvolnění, která objeví sport sobě přesně na míru.