Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobijte baterky

20. 1. 2009

Máte za sebou několik měsíců, které byly plné práce, a dovolená je v nedohlednu, protože jste ji odsunuli až na podzim? Horké počasí, dusno a pobyt ve vydýchané kanceláři také příliš energie nepřidají. Není divu, že vám v horkých letních dnech občas dochází elán do života. Máme pro vás několik tipů, jak se s únavou vypořádat na chvíli, na pár hodin nebo téměř natrvalo.

 

baterky

OKAMŽITÝ ÚČINEK

 

Dejte se k ledu

Přestala vám v práci fungovat klimatizace nebo se s kolegy nemůžete dohodnout, kdy bude zapnutá a kdy vypnutá? I uprostřed pracovního procesu máte možnost, jak se osvěžit a probudit myšlení opět k činnosti. Pořiďte si pleťovou nebo tělovou vodu, a tou se kdykoli během dne lehce postříkejte. Účinek je okamžitý, i když netrvá příliš dlouho. Prodloužíte jej přípravkem, který má chladivý efekt nebo již obsahuje mátu.

Na oběd s lehkostí

Velkou část energie spotřebovává již samotné trávení potravy. Snažte se proto ve dnech, kdy vás přemáhá únava, jíst hlavně lehká jídla bez tuku a spíše s převahou složitých cukrů a bílkovin. Jak vypadá ideální oběd během takového dne? Velký zeleninový salát s grilovaným kuřetem nebo rybou či studený zeleninový krém s bagetou. Po takovém obědě se budete cítit osvěženi a nebudete mít za chvíli potřebu „dát si dvacet“.

Hýbejte se

I když je cvičení nebo sport možná tou poslední myšlenkou, která by vás po vyčerpávajícím dni napadla, ihned ji neodhánějte. Pohyb totiž působí jako skvělý dobíječ energií. Tedy pouze v tom případě, že si zvolíte ten správný. Zapomeňte na náročné aktivity typu spinning, kickbox nebo desetikilometrový běh. Raději zvolte pilates, jógu nebo úplně stačí jít se na pár minut projít do lesa. Pohyb rozproudí ve svalech krev a zvýší produkci endorfinů, které samy o sobě působí jako spolehlivé „povzbuzovadlo“.


 

MÍRNÝ ÚČINEK

 

Z horka do tepla

Může se to zdát nelogické, ale proti únavě z horka pomáhá i sauna. Nevěříte? Vyzkoušejte to a určitě nám dáte za pravdu. Několik koleček v sauně s následným zchlazením v ledovém bazénku vás osvěží mnohem více než pobyt v bazénu, kde si chvilku zaplavete. Po sauně má organismus lépe nastartovaný termoregulační systém, který pak dobře funguje i při vysokých venkovních teplotách. Zapomeňte na mýtus, že saunovat se má pouze večer, protože po sauně budete unaveni. Dáváte-li si saunu ráno, udělejte jen dvě kolečka (sauna-zchlazení) a uvidíte, že budete mít energie na rozdávání.

Inhalujte

Naši vitalitu ovlivňují všechny smysly. Tedy i čich a vůně, které jím vnímáme. Proti únavě a stresu působí nejvíce vůně citronu, jasmínu nebo máty. Můžete vyzkoušet aromaterapii a tyto vůně inhalovat ve formě éterických olejů nebo si připravit čaj a kromě chuti si vychutnat i vůni. S rozmyslem vybírejte i svůj parfém. Pro horké dny se hodí spíše lehké vůně s květinovým nebo ovocným základem. Těžké a kořeněné vůně by vám naopak mohly přivodit bolení hlavy.

Zhluboka se nadechněte

Většina z nás má tendenci dýchat pouze „do hrudníku“ a navíc velmi povrchově. To pak může vést k tomu, že se nedostatečně okysličuje mozek a my jsme unaveni a bez nápadů. Přitom stačí velmi málo. Dýchejte zhluboka a až „do břicha“. A nebojte se přitom vyklenout bříško. Zpočátku se na to budete muset soustředit, ale uvidíte, že po pár dnech k tomuto typu dýchání přejdete již téměř automaticky. Nemusíte takto dýchat celý den, stačí několikrát během dne, hlavně ve chvílích, kdy už dlouho sedíte v uzavřeném prostoru.

Spánek nad zlato

Nestíháme, honíme čas, a zábavu nebo dokonce práci přesouváme do pozdních nočních hodin. Také patříte mezi ty, kterým spánek připadá zbytečný a snaží se jej zkrátit na nezbytně dlouhou dobu? Pak si dejte pozor, abyste za pár let neskončili v ordinaci s únavovým syndromem. Organismus spánek potřebuje k obnově svých sil a regeneraci. Potřeba spánku je individuální, ale obecně se za normu považuje rozmezí 6-10 hodin. Někdo potřebuje spát více, jiný méně. Pokud máte v horku problémy se spaním, přikrývejte se pouze lehkou dekou nebo prostěradlem a okno nechte dokořán.

Chladivé potraviny

Potíte se víc než ostatní a máte pocit, že v horku nemáte na nic sílu ani náladu? Zkuste alespoň na týden do svého jídelníčku zařazovat především potraviny s chladivou energií. Jsou to například řasy, banány, grepy, krabi, mango, klíčky bobů mungo, sůl, chaluhy, čaj, rajčata nebo meloun. Naopak se vyhněte pepři, chilli, zázvoru, paprice nebo skořici, které mají spíše horkou energii. Tato teorie vychází z tradiční čínské medicíny a mnozí tvrdí, že opravdu funguje. Všechny tyto potraviny vám ale dodají vitaminy a minerály, které tělo potřebuje.

Vlastní elektrárna

Stejně jako ve vodní elektrárně, kde je energie proudu řeky přeměněna na elektrickou energii pomocí turbíny, je v každé buňce lidského těla v mitochondriích s pomocí koenzymu Q10 energie z potravy přeměněna na energii využitelnou pro naše tělo.