Jdi na obsah Jdi na menu
 


C jako celulitida

20. 1. 2009

Celulitida trápí osmdesát procent žen na světě. Nemusí ale být jen kosmetickým problémem. Boj proti ní sice není jednoduchý, ale nějaké zbraně se najít dají. Chce to hlavně vůli.

 

Strašák žen a také předmět mnoha omylů, i to je celulitida, někdy nazývaná i poetičtěji pomerančová kůže. O co jde? Celulitida je vlastně důsledek hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva. Svou roli v jejím vzniku hrají hlavně ženské pohlavní hormony.

 

V odborné literatuře je tento stav nazýván lipohypertrofie, méně často dermatopanikulóza. Za nevzhledné zvrásnění kůže hlavně na hýždích a stehnech je zodpovědný především hormon estrogen, který má také schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje i uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů. Proto také u mužů narazíme na celulitidu jen vzácně. První známky ženské celulitidy se mohou objevit při užívání hormonální antikoncepce, při počínající nadváze i v těhotenství. Dříve nebo později ale postihne přes osmdesát procent žen.

 

I když jsou touto poruchou častěji postiženy ženy obézní, rozhodně to není pravidlo. Celulitida se totiž nevyhýbá ani štíhlým ženám a mladým dívkám. Faktory, které ke vzniku této nepříjemné poruchy přispívají, jsou stres, nedostatek pohybu a tekutin, ale i kouření, alkohol a v neposlední řadě také genetický základ. Ve chvíli, kdy se objeví, už ji také těžko úplně zlikvidujete. Lepší je soustředit se na její zastavení a zmírňování jejích projevů. Spoléhat ale na její zmizení je chyba. Celulitida má čtyři stadia, přičemž první tři představují spíš kosmetický problém odstupňovaný podle viditelnosti hrbolků.

 

Čtvrté stadium s sebou nese hrubé nerovnosti pokožky, mohou se objevit i otoky, zvětšení tukové tkáně či bolestivost. Pak je třeba poradit se s lékařem. Jak bojovat s celulitidou? Nejlepší je prevence, tedy v případě nadváhy se pokusit kila navíc shodit, ovšem v žádném případě ne pomocí nějaké radikální diety. Zaprvé takové hubnutí naopak vznik celulitidy podporuje a za druhé je to nejlepší cesta k jojo efektu a jiným nežádoucím důsledkům. Vhodné je dodržovat pitný režim. Jinak ale žádná speciální anticelulitická dieta neexistuje. Pomoci může i pohyb, například rychlá chůze, běh, jízda na kole nebo na koni.

 

Fungují krémy? Jistý podpůrný efekt se jim upřít nedá, jde ale hlavně o to, že kůži je třeba masírovat. Masírování kritických míst je vynikající prevence, proto je dobré ve sprše si hýždě a stehna masírovat kartáčem a střídat studenou a teplou vodu. Vyberete-li si nějaký přípravek určený pro boj s celulitidou, nečekejte, že pomerančová kůže sama od sebe zmizí, vyhnete se tak velkému zklamání. Sáhnout můžete i po lymfatické drenáži, technice, která má za úkol aktivovat lymfatický systém.

 

Tip: Proti pomerančové kůži pomáhá sport. Pozor ale na sporty, kde prudce měníte směr. Například squash není dobrý spojenec.